E fejun me tjeter e mu m’than “Ka pas ak si dent, nuk jeton me”, tash pas 20 vitev e kuptova qe eshte gjall!

E fejun me tjeter e mu m’than “Ka pas aksident, nuk jeton me”, tash pas 20 vitev e kuptova qe eshte gjall! – Kam lexu shum histori ktu dhe me e quditshme me vije kur shoh ca hustrori ku thon u takova pas 20 vjete me ish te dashurin ose te dashuren kjo me ben pershtypje se kta njerz nuk kan aspak dashuri Dashuria harrohet ose then mbetet ne nje skej te zemres dhe nuk mbetet ne fokus te jetes. do ua them un historin time me pak fjal …(vazhdon historia me poshte…)

se nuk dua te behet monoton shkr**i im i dashuruar si gjdo i ri kan kaluar 21 vite nga ajo koh tani jam 45 vjeqar per arsye te mbrapameturis familjare nuk na lan te jemi bashk Jam djal nga qyteti dhe kishte 15 vjet qe nuk kisha shkuar ne fshati nga vija dhe nje dit me erdhi momenti te shkoja ne fshat deri sa po prisja ne rrug vije nje bashk fshatar dhe pershendet babin tim kishte dy vajza me vet ne sekondin e par njera nga to me beri te ndiej drthrima ne zemer uuu skisha takuar vajz me te bukur ne ato 23 vitet e jetes sime kisha njohur shum por ajo ishte e veqan. Pas ati moment kerkoja te hyja ne lidhje por gjerat ishin aq te veshtira ne ate koh sa me esht dasht me muaj te shkoja ne fshat per ta arrit ta beja per vete oke menxi qe arrita te ja marr zemren pasi filloi e gjitha kerkoja fejes me te gjithqka ishte ne rregull fillimisht familja saj pranuan por kishte motren para dhe nuk ishte e mundur ne ate koh te ndodh qe motra e vogel te fejohej para te madhes dhe me kte ishte …(vazhdon historia me poshte…)

marrveshje se pas fejese se motres madhe do behet dhe fejesa jon ishin situat e pa pershkruar emocjone pa fund dashuri si te qmendur dridheshim nga lumturia por kthesa ta them ishte kur ndodh e pa prituar nje zenk me vllaun e saj shkatoj problem te pa riparuar. Pasi u fejua e motra e saj kerkova dhe un te bejm fejese ndodhi e pa pritura familja e saj kishte edhe nje moter te martuar dhe motra e saj nuk bente fmij dhe nese nuk do ja jepni kunatit saj motern do i a largoni ne kte menyr refuzuan fejesen to un nuk e dija arsyen pos qe me esht then jo familja spo pajtohen me kte fejes. Sido qoft ngase kam qen djal problematik ose then kok fort edhe besa trim qe edhe pse ishte para lufte un beja mjaft probleme dhe nuk u stresova shum sepse e kisha plan ta e merrja ta e ikja nuk e dija se do e izolonin me gjithat kisha nje familjare qe me mbante lidhjen me te dhe duke mos e dit qe kjo familjarja do me tradhton duke mos e informuar per kerkesen time per ti ber bashk me ikje Ne vijim …(vazhdon historia me poshte…)

vie dikush dhe me thot ke degjuar se qka ka ndodh thash jo tha kan fejuar te dashuren tende o ather e ndjeva mu be bota tym dhe hi ne ate qast ngrihem dhe bej pyetje ku dhe kush e ka feju mora informata per personi qe ka feju marr alltin dhe shkoj ne shtepin e ati personi dhe e kerkoj personi qe ka feju per fat te mir te ti aj nuk ishte aty dhe del vllau i vet i vendos alltin ne fyt e i the bej te fala vllaut nga sot nje gjak borgj filloj te dridhet njeri dhe nxjerr nje plum nga arma e i ja jap ky thash esht amaneti per te largohem nga aty shkoj ne fshatin e te dashues doja ti hakmersha vllaut tsaj ngase aj ishte fajtori sido qoft per mos e zgjat ajo tentoj te ikte nga kjo bote por e hetojn dhe e shpetoj ishte nje jav ne koma ngase ishte humb vetdija deri sa e kan gjet ne litar dhe si perfundim e iken ate dhe familja saj ne perendim sepse un kisha vendos deri ne vdekje te jam kurban i saj pasi e iken ne perendim pas nje kohe thon se ate e ka humb jeten ne aksident dhe ajo nuk jeton …(vazhdon historia me poshte…)

me nga aj moment un 3 vite isha depresjon te thell po me kohen e mora veten dhe pas 20 vite e kuptoj se ajo esht gjall por Asniher nuk dua ta takoj du ta mbaj ne kujtim ashtu siq ishte dhe jo si ka ndryshu pra dua te mbaj mendje Dashurin e re te qmendur prekje dhe perqafime te fresketa rinore dhe ashtu dua te iki nga kjo bot me kujtime per te me nostalgji kujtoj gjdo moment dhe nuk dua ta takoj ti prish jeten e saj dua qe ajo mos vuaj perseri nese me takon Andaj lereni e humbe nje her leje mos i prish jeten askujt pasi ka familje nuk kerkova asnje mendim thjesht ju tregova se historit jan pa fund per arsye qe si Shqiptar jemi shum byrokrat jemi shum Patriarkal shum te mbrapa mbetur pa asnje copez dhimbej ne shpir dhe harrova te ju tregoj se zoti esht shum i madh se pas nje muaj qe na ndan shkatari ksaj ndareje humbi syrin per asgje hiq nga nje gur i vogel sepse na lendoi pa fund.