A E Kam Virusin Korona Apo Thjesht Gripin? Ja Si Ta Dalloni-Shperndajeni

Simptomat vijnë ngadalë Dallimi më i madh: Ndërsa simptomat e gripit fillojnë papritmas, simptomat e koronavirusit zakonisht shfaqen vetëm gradualisht. Por përndryshe të dy sëmundjet janë të vështira për tu dalluar.Simptomat e gripit janë shumë tipike:E zakonshme: ethe, lodhje, dhimbje koke dhe dhembje në trup, kollë e thatë.Ndonjëherë: hundë me erë, diarre (në fëmijë), dhimbje të fytitAsnjëherë: gulçimSimptomat e Covid-19 janë shumë tipike:E zakonshme: ethe, kollë e thatë.Ndonjëherë: lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të trupit, dhimbje të fytit, gulçimTë rralla: hundë me erë, diarreSipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), një sëmundje me virusin është zakonisht e butë. Ndonjëherë njerëzit infektohen pa e kuptuar madje – nuk shfaqin simptoma dhe nuk ndjehen të pakëndshme.Vetëm çdo person i gjashtë sëmuret rëndë dhe ka vështirësi në frymëmarrje. Shpesh, njerëzit me kushte para-ekzistuese siç janë diabeti ose problemet me zemrën preken.Teshtitja mund të jetë ngjitëseSipas OBSH, ka edhe dallime në përhapjen. Nëse kursi është i butë, një studim i ri tregon se pas tetë ditësh nuk jeni më ngjitës, siç shkruan “Tagesanzeiger”. Për këtë, ajo ishte mjaft ngjitëse në një fazë shumë të hershme, në të cilën pikë një teshtimë ishte e mjaftueshme. Sipas gjetjeve fillestare të OBSH-së, koronavirusi gjithashtu ka një shkallë më të lartë infeksioni në krahasim me gripin – një person i infektuar kalon statistikisht virusin tek dy deri në dy e gjysmë njerëzNë rastin e gripit, fëmijët konsiderohen si nxitës të rëndësishëm të transmetimit të virusit – ata janë më pak të prekur nga koronavirusi sesa të rriturit dhe rrallë zhvillojnë simptoma. Dhe: Në ndryshim nga gripi, moti i ngrohtë nuk do të ngadalësojë përhapjen e virusit.

Leave a Reply